Fachmani: z golfu zpět na stavbu

Fachmani tentokrát začnou díl nikoli na stavbě, ale na golfu. I oni si musí čas od času odpočinout. Po krátké hře ale hned zamíří vybrat jímku na dešťovou vodu. U té se jedná především o velikost, která musí být odvozena od plochy střechy, polohy domku, ale i od chystaného využití jímky. Pokud chcete dešťovou vodu využívat třeba na splachování záchodu, budete jistě potřebovat větší. Samotné osazení jímky na pozemek bude vyžadovat vybagrování díry pro usazení. Vršek zasazené jímky se překryje deskou a zeminou, takže o jímce na pozemku vůbec nebudete vědět.

Střecha je hotová, a nastal tedy čas na montáž střešních oken. Ta je důležité si dobře zaměřit vzhledem k rozteči krokví – aby se okna vešla mezi ně. Hned, jak vám okna dorazí na stavbu, měli byste si, stejně jako naši Fachmani, zkontrolovat, co všechno vám vlastně přišlo. Okna se totiž většinou objednávají na několik fází – samotná okna, zateplení a lemování podle střešní krytiny. Na samotnou instalaci oken prozrazuje skvělý tip stavitel Josef Beneš: Na střeše si udělejte menší otvor, než budete potřebovat ve finále. Osaďte střešní okno a zbytek otvoru dořezávejte napřesno. Příliš velký otvor spravíte jen těžko. Důležité je samozřejmě dodržet při instalaci návod a nepoškodit zateplení střechy.

Po střeše chtějí Fachmani před zimou stihnout ještě zateplení domu. Prvním krokem k němu je očištění staré fasády vodou pod tlakem, aby na ni dobře chytla penetrace.

Problémy na stavbě nemusí vzniknout jen špatnou komunikací se stavební firmou nebo zpožděním materiálu. Stejně jako našim Fachmanům se i vám může stát, že si ve stavebninách spletou objednávku, a místo broušených cihel vám tak dorazí třeba nebroušené. Pak byste měli reklamaci provést přímo u prodejce.

Na stavbě se začínají stavět akustické příčky. Ty je třeba začít zakládací maltou s plastifikátorem, abyste se spodní řadou mohli hýbat až další čtyři hodiny, a celou si ji tak pořádně srovnat. K jejímu položení je možné využít zakládací soupravu, ale šikovný zedník to zvládne i s provázkem, vodováhou nebo laserem. Pozor, v akustických příčkách by neměly být žádné rozvody. A když už, tak je všechny díry třeba zaplnit maltou nebo pěnou, kterou používáte ke stavbě příčky.

A na závěr dnešního dílu dojde na zaměření podlahy, aby nové podlahy byly opravdu dokonale rovné a stejně vysoké v celém domě.

Sledujte v úterý 10. listopadu ve 22.50 na Primě

Hana Růžičková

Posted in Televizní a online pořady, Tváře Prima DOMA and tagged , .